İlkokul

                   Özel Manisa Ülkem İlkokulu’ nda öğrencilerimize, bir üst eğitim programına geçişlerinde gerekli olan akademik bilgi ve becerilerin kazandırılmasının yanı sıra; fiziksel, zihinsel ve duygusal becerilerine yanıt verebilen kapsamlı bir eğitim programı uygulanmaktadır. Branşlarında uzmanlaşmış nitelikli ve dinamik eğitim ve öğretim kadrosuyla Özel Manisa Ülkem İlkokulu; öğrencilerinin bilgiye ulaşmalarını, edindiği bilgiden yararlanmalarını, bilgiyi geliştirme yöntemlerini öğrenmelerini ve üst düzey düşünmelerini ilke edinmiştir.

 

Özel Manisa Ülkem İlkokulunda Eğitim -Öğretim 1. sınıftan başlayarak 4. sınıfın sonuna kadar devam eder. 1, 2,3.ve 4. sınıflarda kayıt rehber öğretmenlerimizin oluru ile yapılmaktadır.

 

Öğrencilerimizin akademik gelişimlerini izlemek ve başarılarını değerlendirmek amacıyla her yıl tüm ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nda çeşitli sınavlar uygulanmaktadır. Okulumuzun açıldığı ilk günlerde 2. 3.ve 4. sınıftan itibaren Neler Hatırlıyoruz Sınavı, yıl içerisinde 2.ve 3. Sınıflarda Neler Öğrendik Etkinliği, yıl sonunda ise 4.sınıflara tüm derslerden Değerlendirme Sınavı yapılmaktadır. ODTÜ G.V. Ölçme Değerlendirme Birimi tarafından değerlendirilen sınav sonuçlarına göre, her öğrencimizin derslerle ilgili ( Matematik - Türkçe - Fen Bilgisi - Sosyal Bilgiler - İngilizce ) bireysel gelişim profili çıkartılmakta, bu çerçevede bir sonraki yılın planlaması yapılırken eksiklikler dikkate alınarak yeni düzenlemeler gerçekleştirilmektedir.

 

Velilerimizle işbirliği ve iletişimi sürekli ve sağlıklı kılmak, okul yaşantılarını ve etkinlikleri bildirmek için 1. Sınıflara özel "Okul Güncem" uygulamamız bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizde sorumluluk bilincini geliştirmek amacıyla 1.2.3. ve 4.sınıflarda "Ödev Defteri" kullanılmaktadır.

 

Okulumuz sabah saat 8.30’ da eğitim öğretime başlar 16.40’da son bulur. Öğrencilerimizin sosyal bilinci gelişmiş bireyler olarak ülkemiz ve dünyamızdaki gelişmeleri takip edebilen, değerlendirip yorumlayabilen bir bilinçle yetişmelerini amaçlıyoruz.  Bu kapsamda okulumuzun kuruluşundan bu yana, her gün ilk dersten 20 dakika önceki Paylaşım Saatini günlük olaylara, kitap okumaya ve haftalık değerlendirmeye ayırmaktayız.  Bu süre içinde öğrenciler okula getirdikleri gazetelerden, çeşitli yazılı kaynak veya internetten güncel bilgileri arkadaşlarıyla paylaşmaktadır. Böylece kendilerini, toplum içinde ifade edebilme ve dinleme becerisi kazanmakta, olaylara farklı bakış açısıyla yaklaşabilmeyi öğrenmekte ve bilgilerini artırmaktadırlar.

 

Okulumuzda Veli ve Öğrenci katılımı ile ilgili; Ailem Okula Başlıyor, Ailem ile Matematik, Meslekleri Öğreniyorum, Ailem ile Resim Yapıyorum, Akıl ve Strateji Oyunları, Ailem ile Plates, Ailem ile Halkoyunları Öğreniyorum, Ailem ile Bed. Mat., Ailem ile Basketbol, İstasyon Parkuru Yapıyorum v.b etkinlikler yapılmaktadır.

 

Öğrencilerimizin evrensel düşünebilmelerinde yabancı dilin önemine olan inancımızla okulumuzda,  1. sınıftan başlayan 9 saatlik İngilizce öğretimi, bir bütünlük içinde 4. sınıfa kadar ekip çalışması anlayışıyla sürdürülmektedir. Çalışmalar, öğrencilerimizin yaş gelişim özellikleri dikkate alınarak konuşma, okuma, yazma, dinleme ve dil bilgisi becerilerinin artırılması yönünde gerçekleştirilmektedir.

 

Okulumuzda yoğun olarak; Basketbol, Hentbol, Voleybol, Masa Tenisi, Jimnastik, Atletizm, Futbol, Satranç branşlarında sportif faaliyetler yapılmaktadır.

 

İlkokulumuzda 1. sınıftan başlayarak öğrencilerimizin ilgi alanlarını belirlemelerine yardımcı olmak; onların sosyal, fiziksel ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla; hafta sonları sportif ve sanatsal etkinlik kursları düzenlenmektedir.

 

Türkçe Tiyatro, Müzik, Zekâ Oyunları, İngilizce, Satranç, Marifetli Eller, Jimnastik, Resim ve El Sanatları, Spor Etkinlikleri, Akıl Oyunları Halkoyunları vb. kulüp çalışmaları ile öğrencilerin özel yetenek ve becerisini geliştirici, farklı sosyal etkileşim ortamları yaratarak çok yönlü gelişimlerine olanak sağlanmaktadır.