Sayın Velimiz,

Güzel, verimli bir dönemi daha geride bıraktık. 2. Dönem hızla gelip geçti. Peki, bizler bu dönemde neler yaptık?

 

Türkçe Derslerimizde; 2. Dönemde verilmeyen sesleri tamamladık, artık okuma yazmaya tam olarak başladık. Okuma yazma bilmeyen hiçbir öğrencimiz kalmadığı için çok mutlu olduk. Öğrencilerimiz; 2. Dönem de çok güzel, eğitici ve öğretici okuma metinlerini büyük bir zevkle okudular metinleri incelediler, soruları yanıtladılar. Görsellerden masallar oluşturdular, hikâyeler yazdılar, bir kitabı incelediler, 5N1K sorularına cevap vermeyi öğrendiler. Üst düzey sorulara cevap verdiler, böyle sorular hazırlamayı da öğrendiler. Kendi şiirlerini yazdıktan sonra güven duyguları gelişti ve bende yapabiliyorum duygusunu kazandılar, küçük şairler oldular. Artık sınıfta kaldıkları süre içinde çok eğlenip, yaparak yaşayarak öğrenmenin tadına doyasıya vardılar. Bireyselleştirilmiş eğitim modeli, buluş, soru- cevap metotları ile öğrenmelerini kalıcı hale getirdiler. Hafta sonlarında verilen okuma kitaplarını büyük bir zevkle okuyarak inceleme fırsatı buldular.

 

Hayat Bilgisi dersinde; program sürecinde temel yaşam becerilerinin yanı sıra olumlu kişilik özelliklerine sahip olmayı öğrendiler. Program süresince temalara ilişkin etkinliklerimize bol bol yer verdik. Çocuklar yaptıkları etkinliklerle işbirliği ile grup içinde çalışmayı öğrendiler. Kişisel gelişimlerine çok büyük katkı sağladı. Dün- Bugün-Yarın temasını işlerken yaşamlarındaki değişikliklerin farkına vardılar. Ben de büyüyorum duygusu, bilincini geliştirdiler. Atatürkçülük konularını ve Milli Bayramlarımızı öğrendiler. Niçin bayram yapıldığının farkına vardılar. Sebep sonuç ilişkisini öğrendiler.

 

Matematik dersinde; Sayıları öğrendikten sonra toplamayı çıkarmayı, toplamada ve çıkarmada verilmeyen terimleri bulmayı, problem çözmeyi ve kendi problemlerini kurmayı öğrendiler. Kesirlerden; bütün ve yarım kavramlarını öğrendiler. Bu kavramları öğretirken çeşitli modellemeler ve etkinlikler yaparak, görerek yaşayarak kavratılmaya çalışıldı. Kesirlerle ilgili basit problemler çözebilmeyi öğrendiler. Paralarımızı tanıdılar, günlük hayatla ilişkilendirerek paralarımızın kullanım alanlarını öğrendiler. Bunlarla ilgili alış-veriş ve drama etkinlikleri ile düşünme becerilerini geliştirerek öğrendiler.

 

Bizler bundan sonraki dönemlerde de çocuklarımız üzerindeki ilgiyi azaltmadan, sevgi ve saygı çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerimize devam edeceğiz. Yine siz değerli velilerimizin katkılarıyla, iş birliği ile çocuklarımızı daha güzel başarılı günlere taşıyacağımıza inanarak çok teşekkür ediyor iyi tatiller diliyoruz. 

 

                                                   1.SINIF ZÜMRESİ