Sayın Velimiz,

Su gibi akıp gitti zaman. Bir Eğitim-Öğretim yılını daha geride bıraktık.  Gerek ders içi gerekse ders dışı çalışmalar, yazılılar, projeler, yarışmalar, deneme sınavları ve ek çalışmalar derken yoğun ve verimli bir Eğitim-Öğretim yılı geçirdiğimiz inancındayız.

 

5, 6, 7 ve 8. sınıflarımızda ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları tarafından hazırlanan yıllık planlar doğrultusunda konularımızı olabildiğince etkinliklerle süsleyerek işledik. Matematik Uygulamaları dersi ile öğrencilerimizin problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıldı. Matematik zümremizce hazırlanan haftalık quizler ve belli periyotlarda yapılan değerlendirme sınavları ile öğrencilerimizin edindikleri bilgileri değerlendirdik. Gerekli görüldüğü durumlarda bireysel ve grup halinde ek çalışmalar yapıldı.  Yıl boyunca öğrencilerimizin ders içi etkinlikleri ile hazırladıkları çalışmalar panolarda paylaşıldı.

 

8. sınıflarda TEOG sınavına hazırlıklar senenin başından itibaren aralıksız ve yoğun bir şekilde devam etti. Hafta içi hergün 3. Ders saatlerinde ve hafta sonları 8. sınıflarımıza yoğun bir etüt programı uygulandı. TEOG sınavına katılan öğrencilerimizin matematik branşında zorlanmadığı gözlenmiştir. 5,6 ve 7. sınıflarımızla da TEOG sınavına girmeyecekleri halde sınava gireceklermiş gibi yoğun çalışmalar yapıldı. Pazartesi günleri 5.sınıf, Salı günleri 6. sınıf, Çarşamba günleri de 7. Sınıf öğrencilerimize 7 ve 8. ders saatlerinde etüt çalışmaları yapıldı. Ayrıca 7. Sınıf öğrencilerimize hafta sonları yapılan çalışmalarla gelecek senenin çalışmalarına başlamış olduk. Onlar için hazırlanan etüt programlarına göre gerekli konularda gerekli görülen öğrencilerle ekstra çalışmalar yapıldı. Aylık deneme sınavları ile öğrencilerimizin düzenli bir şekilde bu denli önemli sınavlara hazırlanmaları için olanaklar sağlandı.  Sınıf içi etkinlikler ve ders anlatımları interaktif geometri programları(sketchup, sketchpad, GeoGebra), akıl tahta, sunumlar ve internet uygulamaları ile zenginleştirildi.  Her hafta sonu verdiğimiz hafta sonu ödevleri ve çalışma kâğıtları ile de öğrencilerin konuları daha iyi pekiştirmeleri sağlandı.

 

Tüm bu yoğun çalışmaların yanı sıra her hafta 5, 6,7 ve 8.sınıf öğrencilerimizle gerek ulusal gerekse uluslararası matematik yarışmalarına hazırlık çalışmaları yapıldı.

 

Matematik zümresi olarak katıldığımız Gauss Math Contest, Kanguru Matematik Yarışması, Ulusal Strateji Oyunları Turnuvası ve Urfodu Uluslar Arası Bilim Temelli Bilgi Yarışmalarının her birinde  öğrencilerimiz okulumuzu ve ülkemizi son derece başarılı bir şekilde temsil ettiler ve birbirinden güzel sonuçlar elde etiler. Uluslararası yarışmaların yanısıra ulusal yarışmalarda da büyük başarılar elde ettik. Fatih Anadolu Lisesinin düzenlediği matematik yarışmasında ve Manisa Bilim Sanat Merkezinin düzenlediği MABİLZO zeka oyunları yarışmalarında elde ettiğimiz 1.’likler Manisa’nın yenilmez okulu olma ünvanını bizlere getirdi. Matematik zümresi olarak gelecek dönemlerde de bu tarz ulusal ve uluslararası yapılan yarışmalarda daha birçok başarı elde edeceğimizin inancındayız.

 

Bu yıl ikinci kez düzenlediğimiz ve geleneksel hale gelmesini planladığımız Ulusal Strateji Oyunları Turnuvası Ege Bölgesinden bir çok okulun katılımıyla çok çekişmeli ve eğlenceli bir biçimde gerçekleştirildi.

 

Öğrencilerimiz arasında düzenlenen Resfebe (resim ve alfebe) yarışmasına katılım beklenenden fazla oldu. Öğrencilerimizin yaptıkları resfebe çalışmaları okulumuz panolarında sergilendi ve okul genelinde yapılan oylamalar sonrasında dereceye giren resimler belirlendi. Yapılan oylamanın ardından en çok beğeniyi toplayan 20 çalışma Magnesia AVM.’de sergilendi. Yapılan sergi çok büyük bir beğeni topladı.

 

Matematik eğitimini sınıf içi etkinliklerle sınırlı tutmak yerine, okul ortamına yayarak, eğlenerek matematik öğrenme felsefemizin sonucu olarak kutlamaya başladığımız Pi Günümüz 9.yılını kutladık..  Öğrencilerimizin birbirinden güzel logolarından oluşan Pi Günü Logo Yarışması kutlamamızın ilk ayağını oluşturdu.  Yarışmalarla şenlenen ve öğrencilerimizin el emeği çalışmalarını içeren sergimiz ile renklenen Pi Günümüz yaşanmaya değerdi.

 

Bu yıl altıncısını düzenlediğimiz “Matematik ve Akıl Oyunları” günü çok ilgi gördü. Öğrencilerimiz yoğun bir maratonun ardından dönemi, matematik ve akıl oyunları oynayarak kapatmanın tadına vardılar.

 

Strateji Oyunları Kulübü ‘müzde,  matematiğe ilgi duyan öğrencilerimizle birlikte yapılan birçok etkinlik ile bu öğrencilerin matematiğe karşı olan ilgilerini daha da artırma hedefimizi yerine getirmenin sevincini yaşıyoruz.

 

Yapılan çalışmalar ve öğrencilerimizin eserleri her dönem sonunda hazırlanan matematik gazetemiz “Sayıların Dünyası” ile öğrencilerimiz, velilerimiz ve ziyaretçilerimiz ile paylaşıldı. 

 

Bu zorlu süreci sağlıklı ve verimli bir şekilde geçirmek için öğretmen-öğrenci-veli el ele çalıştık.  Desteğini bizden esirgemeyen tüm velilerimize teşekkür ederiz. 

 

Hepinize mutlu ve sağlıklı bir tatil diliyoruz.

  

 MATEMATİK ZÜMRESİ