Sayın Velimiz,

           Satranç açısından yoğun geçen  bir yılı geride bırakıyoruz.

 

Bir yıl içinde Ana sınıfları ve 1.,2.,3. sınıflarda satranç derslerinin yanı sıra  birinci ve ikinci kademede  satranç  kulüp çalışması olarak  satranç etkinliklerini  sürdürdük.

 

1.2.3. sınıflarda Türkiye Satranç Federasyonu Yayını Satranç Akademisi Adım 1, Adım 2ve Adım 3 Uygulama kitaplarını ders kitabı olarak kullandık. Her ders kitaplardan alıştırmalar çözdük. Artan zamanda sınıf  içi yarışmalar düzenledik.

 

1.ve2.Dönem ders dışı etkinliklerde  turnuva ağırlıklı  program izleyerek öğrencilerimizin büyük çoğunluğunu  yarışma ortamına çektik.

 

Sınıf içi;  bireysel sınıf birincilikleri, takım turnuvaları, kızlar ve erkekler birincilikleri gibi yarışmalar düzenledik.

 

İl ve bölge bazında yapılan turnuvaların duyurusunu yaparak  öğrencilerimizin okul dışında yapılan Satranç etkinliklerine de katılımlarını sağladık.

 

Satranç İl Faaliyet programında yer alan  Cumhuriyet Kupası, Atatürk Haftası, Öğretmenler Günü, Manisa Küçükler Ligi,   Manisa Küçükler yaş grupları,Okul Sporları Satranç Yarışmaları, Manisa Kadınlar Birinciliği, Yunus Emre Belediyesi Egemenlik Haftası , Gençlik Haftası     yarışmalarına Okulumuz  öğrencilerinin katılımını sağladık.

 

Satranç,Sportif Branş olarak seçildiğinde  sistematik antreman   gerektirmektedir. Az da olsa  bu tür çalışmaların içinde yer alan öğrencilerimizi  görmek  bizleri memnun etmektedir.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapıla araştırmalar  sonucunda:

Satrancın genel zekâ, yaratıcılık, muhakeme, hızlı ve doğru kavrama,  şekil-uzay bilgisi üzerinde de olumlu etkileri olduğu anlaşılmış, satranç oynayan öğrencilerin  derslerinde daha başarılı oldukları görülmüştür.  

Satrancın  bireylerin eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme akıcı konuşma becerilerinin gelişimine katkıları, özgüvenini arttırdığı ve insanların karar alma süreçlerine olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.

Satrancın sistemli bir şekilde öğretilmesiyle küçük yaş gruplarındaki tüm öğrencilerin IQ’ larını  arttırdığı belirlenmiştir.

Çocukların kişisel, zihinsel, sosyal  gelişimleri üzerinde son derece olumlu etkileri olan  satrancın  öğrencilerimiz tarafından sevilmesi, benimsenmesi, boş vakitlerini satranç ile değerlendirmeleri  bizleri mutlu kılmaktadır.

Sevgili öğrencilerimizin başarılarını  hep birlikte paylaşmak dilleğiyle  iyi tatiller.

 

                                                                                  SATRANÇ ZÜMRESİ