GELECEĞİN MATEMATİKÇİLERİ

07
HAZ


       Türkiye’nin dört bir yanından dereceye giren öğrencilerin davet edildiği, Kanguru Matematik Sınavı Madalya Töreni İstanbul’da gerçekleştirildi.Sınavda ilk 10 ’a girerek büyük başarı sergileyen öğrenciler uluslararası geçerliliği olan başarı sertifikasını ve madalyasını alarak bizleri gururlandırdı.

       

        4. sınıf öğrencilerinden Deniz Arda İşçi Türkiye 4.’si,4. sınıf öğrencilerinden Kağan Karakuvalık Türkiye 7.’si,5. sınıf öğrencilerinden Abdullah Metin Arslan Türkiye 10.’su, 6. sınıf öğrencilerinden Emre Aşıklar Türkiye 9.’su,7. sınıf öğrencilerinden Arda Eren Kartal Türkiye 5.’si, olma başarısı gösterdi.

       

       Tüm dünyada 60’a yakın ülkede 6 milyonun üzerinde öğrencinin katıldığı uluslararası matematik organizasyonu ‘‘Kanguru Matematik Sınavı’’ bu yıl ilk defa Kanguru Matematik Türkiye tarafından 4 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye’de de uygulandı. Sınava Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce okul 100 bine yakın öğrencisiyle katıldı.
Öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek amacıyla yapılan Kanguru Matematik Sınavı’na her yıl dünya genelinde 6 milyon civarında öğrenci katılıyor. Matematik ‘in en büyük organizasyonu Uluslararası Matematik Sınavı (IMO) kadar yaygın ve önemli bir matematik yarışması olan Kanguru Matematik Sınavı her yastan (7-18) öğrencinin 6 farklı kategoride katılabileceği bir sınavdır. Kanguru Sınavı’nda sorular öğrencilerin ilgisini çekecek, günlük hayatla bağlantılı ve hatta eğlencelidir.