İLKLERİN OKULUNDA Pİ GÜNÜ

18
MAR

 

       Türkiye’de ilk kez Ülkem Koleji’nde kutlanan Pi Günü bu sene de coşkuyla kutlandı.Matematik Zümresinin desteği ile düzenlenen Pi Günü’ne Ülkemli ilkokul ve ortaokul öğrencileri katıldı.

 

Pİ GÜNÜ TURNUVALARINDA EĞLENCE DOLU ANLAR

 

       Matematik Zümre Başkanı Serkan Ergün 7. ve 8. sınıf öğrencilerine,Gediz Konferans ve Konser Salonu’nda sunumda bulundu.Ergün dünyada 14 Mart gününün bu esrarlı sabiti (3,141592653….)etrafında oluşturdukları kültürel değerleri paylaştıklarını,pi sayısının dairede,çevrenin çapa oranından ibaret olduğunu,dairenin ölçüsü değişse de çevre uzunluğunun çapa bölümünde hep o büyülü pi sayısının elde edildiğini,insanoğlunun en az 2000 yıldan bu yana pi’nin kesin değeri peşinde koştuğunu,Arşimed’in 22/7 Mısırlıların 10’un karakökü,Mayaların 3,Wallis adlı rahibin 355/113 dediği pi sayısının hep yaklaşık sayılar olduğunu,daha sonralarda bunun 4 işlemle ulaşılamayacak bir sayı olduğu hatta sayı bile olmadığının ispatlandığını söyledi.Bugün pi’nin ilk 10 basamağı ile tüm hesaplamaların yapıldığını,uygulamalı matematik ve mühendislik bilimlerinin ilk 10 basamakla işlerini görebildiğini ekledi.

 

       Pi Logo Yarışması çerçevesinde okulda sergilenen Pi Sembolleri, Forum Magnesia AVM’de Manisalıların oylamasına sunuldu.

 

       Hafta boyunca süren Pi etkinlikleri eğlenceli anlara sahne oldu.Ortaokul erkek öğrencileri için 3 metre 14 cm’den basket atışı,ortaokul kız yüzme takımı için 3 metre 14 cm mesafe yüzme,ilkokul erkek öğrencileri için beyblade,ilkokul kız öğrencileri için hula-hoop yarışmaları yapıldı.

 

       Pi sayısı bulma etkinliğinde karışık  rakamların yer aldığı  panolarda öğrenciler sabırla Pi sayısının ilk 10 rakamını aradılar.

 

       Okul Aile Birliği’nin desteği ile pi temalı yiyecekler ve el yapımı hediyelik eşyalar satışa sunuldu.Elde edilen gelir ile matematik çalışmaları desteklenecek.