PROF. DR. HÜSEYİN VURAL’DAN AÇILIŞ

02
ARA

 

       Ülkem Koleji Prof.Dr. Hüseyin Vural Bilim Müzesi törenle açıldı. Açılış Ülkem Koleji yöneticileri, koordinatörü,öğretmenleri ve öğrencileri ile birlikte gerçekleşti. Açılışı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olan Prof.Dr Hüseyin Vural gerçekleştirdi.

 

       Vural  ''Çocuklarımızın bilim ve teknolojiye ilgisini çekmek, kolay anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde bilimsel konuları sunmak amacıyla hazırlanan bilim müzesini sağlayan Ülkem Koleji Kurucusu İbrahim Gül’e çok teşekkür ediyor ve öğrencilerimize bilim dolu günler diliyoruz.'' diye konuştu.

 

       Ardından Fen Bilgisi öğretmenlerinin rehberliğinde Bilim Müzesi gezildi.

 

BİLİM MÜZESİNDE NELER VAR?

 

       Müzede 16 farklı fen deney düzeneği, robot ve 9 farklı matematik sergisi yer almaktadır. Kalıtsal özelliklerimizin görsel modeli DNA, kalp atışlarımızı, tokmak hareketlerine döndüren davul, canlı çeşitliliğinin gözlemlendiği canlı böcek kesitleri, çevreye duyarlılığımızı ölçen karbon ayak izi, istediğimiz her elementi tüm detayları ile öğrenebileceğimiz dijital periyodik tablo, okyanus akıntılarını gözlemlememizi sağlayan kaotik sıvı, at dururken koşuyor gösteren ayna oyunu, ayna ve mercek oyunlarıyla çevirdikçe şekil değiştiren kaleydoskop, el ile temas edildiğinde yönlendirilen ışınlar plazma küresi, beyaz ışığın içindeki renkleri ve kesişimlerindeki renkleri gözleyebildiğimiz renkler ve gölgeler, saçlarımızı havaya kaldıran van de graff jeneratörü, sonsuzluğu hissettiğimiz sonsuza bakış, göz ve el koordinasyonunu ölçen metaline değdirmeden halkayı ilerletme düzeneği, sürtünme ile statik elektrikli köpükler, manyetik alanın etkilerinin gözlemlendiği pusulalı manyetik alan demosu,30 saniye sonra sizi etkileyen döner illüzyonlar bulunuyor.

 

       Müzede ayrıca insan boyutunda yürüyen, el, kol ve başını oynatabilen, konuşabilen sadece öğrencilerin değil Manisa’nın ilgisini çekecek kadar göz kamaştırıcı bir robot yer alıyor.

 

PROF.DR. HÜSEYİN VURAL KİMDİR?

           

       1973 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olan Vural,1976 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Yüksek Lisansını,Rutgers University’de 1982 yılında doktora eğitimini tamamlamıştır. Prof.Dr Hüseyin Vural, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünde öğretim üyesidir.

 

ÜLKEMLİ ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER

           

       Prof.Dr Hüseyin Vural Gediz Konferans ve Konser Salonunda 8.,9. ve 10. sınıf öğrencileri ile bir araya geldi. Sürekli tüketen toplumların mutluluğa erişemeyeceğinden yola çıkarak, üreten bireyler olmamız konusunda tavsiyelerde bulundu. Internet kullanımın yaygınlaştığı günümüzde internetin yararlı amaçlar doğrultusunda kullanılması gerektiğini vurguladı.

       Ülkem Koleji Kurucusu İbrahim Gül’ün Prof.Dr Hüseyin Vural’a eğitime katkılarından dolayı sunmuş olduğu plaketin verilmesi ile program sona erdi.