ÜLKEM KOLEJİ MATEMAKETTE ÖDÜLLERİ SİLİP SÜPÜRDÜ

09
MAY

 

         Ankara’da ,ODTÜ Geliştirme Vakfı Ankara Özel Lisesi tarafından, ODTÜ GV Okulları arasında “Matemaket” matematiksel materyal geliştirme yarışması düzenlendi.

YARIŞMANIN AMACI

           Öğrencilerin 21. yy becerileri olan araştırma yapma, problem çözme, strateji geliştirme, sorgulama, yaratıcılık, eleştirisel düşünme, üretme ve işbirliği becerilerini kullanarak matematiğe farklı bir gözle bakmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmada tatlı bir rekabet yaşandı.

      Yarışma, ODTÜ Ankara, Mersin, Denizli, Kayseri, Niğde, Kocaeli, Manisa ve Konya Koleji’nde öğrenim gören 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri ve liselerden 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşti.

 

        Elemenin iki turda olduğu yarışmaya, yaklaşık 100 proje başvuru yaptı. 100 proje arasında yapılan ön elemenin ardından 10 proje final etabına katılmaya hak kazandı. İlk on proje arasında Manisa Ülkem Koleji matematik öğretmenlerinin danışmanlık yaptığı 3 proje final etabında yarışmaya hak kazandı.

 

        İlk tur elemeyi geçen tasarımlar, yarışmanın finali için 5 Mayıs 2017de Ankara Okulunda buluştular.Farklı üniversitelerden katılan akademisyenlerin yapmış olduğu değerlendirmelerin ardından Manisa Ülkem Koleji öğrencileri 1., 2. ve 3.’lük derecelerinin tamamını almaya hak kazandılar.

 

       Yarışmada verilen tüm ödülleri toplayan öğretmen ve öğrencilerimiz büyük bir başarıya imza attılar.

 

      Ferhat Bingöl’ün danışmanlığını yaptığı, Emir Görgülü ve Tuna Karakuş’un ‘TİDY’ adlı projesi 1. olurken, Serkan Ergün’ün danışmanlığını yaptığı, Başar Erkan ve Deniz Utku Arı’nın ‘Bükülatör’ adlı projesi 2., yine Serkan Ergün’ün danışmanlığını yaptığı, Arda Ünlü ve Selin Ebret’in ‘Dönme Dolap’ adlı projeleri 3. olmaya hak kazandılar.

 

         Serkan Ergün yarışmayla ilgili olarak şunları belirtti. ‘Bu yıl ilki düzenlenen ve öğrencilerin derslerde zorlandıkları konuları daha anlaşılır hale getirmeyi amaçlayan tasarımların yarıştığı bu yarışmada, verilen ödüllerin tamamını kazanmak bizlere büyük mutluluk verdi. Öğrencilerimiz, tasarımlarını hazırlama aşamasında ciddi emek harcadılar ve harcadıkları emeklerin karşılıklarını da kazandıkları ödüllerle aldılar. Yarışmanın ilk yılında tüm dereceleri alan okul olarak yarışma tarihine geçmek de bizlere ayrı bir gurur verdi. Başarılarından dolayı öğretmenlerimi ve öğrencilerimi kutluyorum.’