ÜLKEM KOLEJİ TAKEV’DEN YİNE BAŞARILARLA DÖNDÜ

15
OCA

 

ÜLKEM KOLEJİ TAKEV’DEN YİNE BAŞARILARLA DÖNDÜ

       

       Anne Her Yaşa Akıl Oyunları firmasının desteği ile düzenlenen Ulusal Strateji Oyunları Turnuvası’nın altıncısı, yoğun bir katılım ile 13 Ocak 2018 Cumartesi günü TAKEV Özel İlköğretim Okulu Narlıdere Kampüsü' nde gerçekleşti.

 

YOĞUN KATILIM

       

       Strateji oyunları etkinliği ile düşünen, stratejik kararlar verebilen, soran, araştıran, tartışan ve sorgulayan öğrencilerin arasında dostluk ve paylaşım duygularını geliştirmek amacıyla düzenlenen turnuvaya ilköğretim ve orta öğretim olarak birçok okul katıldı. İlköğretim kategorisinde 32, ortaöğretim kategorisinde 64 okuldan toplam 256 öğrencinin yarıştığı turnuva, bir hayli çekişmeli geçti.

       

       İlkokul ve ortaokul kategorinde yarışan öğrenciler, takım Battle Sheep oyunu, bireysel Quoridor ve bireysel Abalone oyunundan elde ettikleri dereceleri, TAKEV Okulları yöneticilerinin elinden aldılar.

       

       Tüm gün boyunca yarışma dışında TAKEV rock orkestrasının konseri, karaoke aktiviteleri, bir çok zeka oyunları ile eğlenme fırsatı yakaladılar.

       

       İlköğretim okulları arası ‘Bireysel Abalone Oyunu Turnuvası’nda Türkiye 5.’liğini Ülkem Koleji öğrencisi Serdar Sezer aldı. Ortaokullar arası ‘Bireysel Quoridor Oyunu Turnuvası’ Türkiye 7.’liğini  ise Ülkem Koleji öğrencisi  Arda Cem Kaya aldı. Ayrıca Battle Sheep takım oyununda Arda Cem Kaya ve Murat Erarslan 5. olma başarısını gösterdi. Ülkem Koleji  8 öğrencisi ile  son sekiz takım arasına girme başarısını gösterdi.

       

       Ülkem Koleji Matematik Zümre Başkanı Serkan Ergün, ‘Çabuk öğrenmede geleceğin metodu zeka oyunlarıdır. 2004 yılından bu yana Türkiye ‘de anaokullarında, ilk, orta ve lise okullarında, üniversitelerde, AVM ‘ler, fuarlar ve çeşitli ortamlarda tanıtılan zekâ oyunları zihni açan, aklı çalıştıran, öğrenmeyi kolaylaştıran, çabuk öğrenmeyi sağlayan bir eğitim metodudur.  Bu metot yıllar öncesinde ileri dünya ülkelerinde bir öğreti metodu olarak okullarda her seviye de öğretilmektedir. Biz de okulumuz öğrencilerini ileri dünya düzeyindeki ülkeler seviyesinde eğitim vermeye çalışıyoruz. Kazandığımız başarılar bu yolda doğru işler yaptığımızın kanıtıdır. Turnuvaya katılan tüm öğrencilerimi kutluyorum.’dedi.

       

       Ülkem Koleji Okul Müdürü Esra Cinbiş ise, ‘Zekâ oyunları derslerimizde öğrencilerimizin zekâ potansiyellerini tanıması ve geliştirmesi, problemler karşısında farklı ve özgün stratejiler geliştirmesi, hızlı ve doğru karar vermesi, sistematik bir düşünce yapısı geliştirmesi, zekâ oyunları kapsamında bireysel, takım halinde ve rekabet ortamında çalışma becerileri geliştirmesi ve problem çözmeye yönelik olumlu bir tutum geliştirmesini amaçlamaktayız. Zekâ oyunları dersi öğrencilerin problemleri algılama ve değerlendirme kapasitelerinin geliştirilmesini, farklı bakış açıları oluşturabilmelerini, problemle karşılaştıklarında hızlı ve doğru karar verebilmelerini, bir konuya ve çözüme odaklanma alışkanlığı geliştirmelerini, akıl yürütme ve mantığı etkili bir şekilde kullanma kapasitelerini geliştirmelerini sağlayacaktır. Öğrenciler zekâ oyunlarıyla bireysel çalışmalar ve grup çalışmalarında kendi yeteneklerini ve potansiyellerini daha iyi tanıyacak, geliştirecek ve özgüvenlerini artıracak, başarı için sistemli ve disiplinli çalışma alışkanlıkları kazanacak ve başarısızlık halinde yılmadan alternatif çözümler ve stratejiler oluşturma tutum ve davranışlarını geliştireceklerdir. Öğrencilerimizin kazandıkları başarılar hedeflerimizin büyük çoğunluğunu gerçekleştirdiğimizin göstergesidir.’şeklinde konuştu.