ÜLKEM KOLEJİ’NDEN DÜNYA 1. LİĞİ

04
EKİ

 

       Matematik yarışmalarında dünya çapında başarılara imza atan Özel Ülkem Koleji 7 ve 8'nci sınıf öğrencileri, uluslararası arenada ülkemize bir şampiyonluk daha getirdiler. Kanada'nın önde gelen üniversitelerinden Waterloo Üniversitesi tarafından düzenlenen Gauss Matematik Yarışması'nda yine Dünya 1.'si oldular.

 

       13 Mayıs 2016 tarihinde Kanada, Waterloo Üniversitesi Matematik Fakültesinin düzenlediği The Centre For Education in Mathematics and Computing , 7. ve 8. sınıflar ‘Uluslararası Gauss Matematik Sınavı’ na katılan Ülkemli öğrenciler başarıları ile hepimizi gururlandırdı.

 

GAUSS MATEMATİK YARIŞMASI

 

       Yarışmanın amacı, öğrencilerin matematik problemi çözebilme becerilerini geliştirerek onları cesaretlendirmektir.

 

       Bu yıl 18. kez düzenlenen ve Amerika kıtasındaki ülkeler başta olmak üzere çeşitli ülkelerden 100 binden fazla öğrencinin katıldığı yarışmaya Özel Ülkem Koleji’nden; 5’i 8.sınıf, 6’sı 7.sınıf olmak üzere toplam 11 öğrenci katıldı.  

 

       7'nci sınıflar kategorilerinde Can Barış Aydınyer ve Can Yaman, 8'nci sınıflar kategorilerinde yarışan Mesut Melih Akpınar yarışmada sorulan üst düzey 25 sorunun 25’ine de doğru cevap vererek, 150 puan üzerinden 150 tam puan alarak dünya birincileri arasındaki yerlerini aldılar. Bu sayede 2016 yılı en yüksek skora sahip öğrenciler tablosunda yerlerini aldılar. Öğrencilere gösterdikleri başarılardan dolayı Waterloo Üniversitesi Matematik Fakültesinin özel yayını olan ‘Problems’ adlı kitap hediye edildi.

 

       Matematik Zümre Başkanı Serkan Ergün Manisa’da tam derece çıkaran tek okul olmanın gururu ile öğrencilerini ve emeği geçen öğretmenleri tebrik etti.