ÜLKEM'DEN DÜNYA 2.'LİĞİ

26
HAZ

 

       Türkiye finalistleri olan Ülkem Koleji Science Cup kulübü öğrencileri Nazmi Eren Korük,Nehir Cemile Eyüpoğlu,Karya Kumsal Küçükada,Hasan Emirhan Durmuş,Fen Bilgisi Öğretmenleri Uğur Pınar Kaya ve Fulya Aydın önderliğinde uluslararası yarışmaya katıldılar.Yarışma için hazırlıklarını tamamlayan Ülkemli ekip Prag'ta şehir turu yaparak şehrin önemli yerlerini gezdiler.Yarışma Nymburk şehrindeki Grand Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

       Çekya’nın düzenlediği ,Pohar Vedy Scıence Cup 2018 Newton temalı yarışmada bütün katılımcıların sunumlarını gerçekleştirmesinin ardından, masa puanlamasına geçildi.Newton Yasası ile ilgili pek çok etkinliğin bulunduğu Ülkem ekibiminin masası yoğun ilgi gördü.Açılışı Mavinin İsyanı adlı deneyle yapan Ülkemli öğrenciler gerek akıcı İngilizceleriyle,gerekse özgüven ve konuya hakimiyetleriyle rakiplerine fark attılar.

 

       Avrupa birliğinin desteklemiş olduğu Pohar Vedy Science Cup Newton 2018 uluslar arası yarışmada, Türkiye finalisti olarak ülkemizi temsil eden Science Cup öğrencileri,Çekya ülkesinin Nymburk şehrinde gerçekleştirilen yarışmada ortaokul kategorisinde Dünya 2.'si olarak ülkemizi gururlandırdılar.

 

       ''Sucessorf of Newton'' grup adıyla katılan Ülkemlilerin show deneylerinde yaptıkları dansları ve deneyleri büyük ilgi topladı.Gerçekleştirilen deney sunumlarında deney ve materyaller büyük ilgi topladı ve beğeni aldı. Son gün gerçekleştirilen partide öğrencilerin dansları diğer yarışmacılar tarafından öğrenilerek hep birlikte tekrarlandı.
Almanya
ya,Slovakya,Çek Cumhuriyeti ve Afrika ülkelerinden yarışmaya katılan 25 finalist arasından dünya 2.'liğini elde eden Science Cup öğrencileri akıcı İngilizceleri ve aktif sunumları ile dikkatleri üzerine çekti.