ÜLKEMLİLER TAKEV'DE YİNE DERECE ALDILAR

17
OCA

 

       ‘Anne Her Yaşa Akıl Oyunları’ firmasının desteği ile düzenlenen Ulusal Strateji Oyunları Turnuvasının beşincisi, yoğun bir katılım ile 14 Ocak 2017 Cumartesi günü TAKEV Özel İlköğretim Okulu Narlıdere Kampüsü' nde gerçekleşti.

 

ÜLKEMLİ ÖĞRENCİLER YİNE DERECE ALDILAR

 

        İlköğretim okulları arası bireysel Abalone Oyunları Turnuvasında Türkiye 1.liğini Ülkem Koleji öğrencisi Yiğit İnci, ilkokullar arası bireysel Abalone Oyunu Türkiye 3.lüğünü ise yine Ülkem Koleji öğrencisi Murat Eraslan aldı. Ayrıca aynı okuldan 8 öğrenci son sekiz takım arasına girme başarısı gösterdi.

 

        Strateji oyunları ile düşünen, stratejik kararlar verebilen, soran, araştıran, tartışan ve sorgulayan öğrencilerin arasında dostluk ve paylaşım duygularını geliştirmek amacıyla düzenlenen turnuvaya ilköğretim ve orta öğretim olarak birçok okul katıldı. İlkokul kategorisinde 16, ortaokul kategorisinde 18 toplam 256 öğrencinin yarıştığı turnuva, bir hayli çekişmeli geçti.

 

       İlkokul ve ortaokul kategorilerinde yarışan öğrenciler, takım Battle Sheep oyunu, bireysel Quoridor ve bireysel Abalone oyunundan elde ettikleri dereceleri, TAKEV okulları yöneticilerinin elinden aldılar.

 

       Tüm gün boyunca yarışma dışında TAKEV rock orkestrasının konseri, karaoke aktiviteleri, birçok zekâ oyunları ile eğlenme fırsatı yakaladılar.

 

       Matematik Zümre Başkanı Serkan Ergün, ‘Çabuk öğrenmede geleceğin metodu “zeka oyunları” dır. 2004 yılından bu yana Türkiye’de anaokullarında, ilk, orta ve lise okullarında, üniversitelerde, AVM ‘ler, fuarlar ve çeşitli ortamlarda tanıtılan “zekâ oyunları” zihni açan, aklı çalıştıran, öğrenmeyi kolaylaştıran, çabuk öğrenmeyi sağlayan bir eğitim metodudur.  Bu metot yıllar öncesinde ileri dünya ülkelerinde bir öğreti metot’u olarak okullarda her seviye de öğretilmektedir. Biz de okulumuz öğrencilerini ileri dünya düzeyindeki ülkeler seviyesinde eğitim vermeye çalışıyoruz. Kazandığımız başarılar bu yolda doğru işler yaptığımızın kanıtıdır. Turnuvaya katılan tüm öğrencilerimi kutluyorum.’dedi.

 

       Ülkem Koleji Okul Müdürü Esra Cinbiş ise, ‘Zekâ oyunları derslerimizde öğrencilerimizin zekâ potansiyellerini tanıması ve geliştirmesi, problemler karşısında farklı ve özgün stratejiler geliştirmesi, hızlı ve doğru karar vermesi, sistematik bir düşünce yapısı geliştirmesi, zekâ oyunları kapsamında bireysel, takım halinde ve rekabet ortamında çalışma becerileri geliştirmesi ve problem çözmeye yönelik olumlu bir tutum geliştirmesini amaçlamaktayız. Zekâ oyunları dersi öğrencilerin problemleri algılama ve değerlendirme kapasitelerinin geliştirilmesini, farklı bakış açıları oluşturabilmelerini, problemle karşılaştıklarında hızlı ve doğru karar verebilmelerini, bir konuya ve çözüme odaklanma alışkanlığı geliştirmelerini, akıl yürütme ve mantığı etkili bir şekilde kullanma kapasitelerini geliştirmelerini sağlayacaktır. Öğrenciler zekâ oyunlarıyla bireysel çalışmalar ve grup çalışmalarında kendi yeteneklerini ve potansiyellerini daha iyi tanıyacak, geliştirecek ve özgüvenlerini artıracak, başarı için sistemli ve disiplinli çalışma alışkanlıkları kazanacak ve başarısızlık halinde yılmadan alternatif çözümler ve stratejiler oluşturma tutum ve davranışlarını geliştireceklerdir. Öğrencilerimizin kazandıkları başarılar hedeflerimizin büyük çoğunluğunu gerçekleştirdiğimizin göstergesidir.’şeklinde konuştu.