ÜLKEMLİLER YERİNDE ÜRETİMDE

28
ŞUB

 

        Ülkem Koleji 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersi kapsamında Ürettiklerimiz ünitesi ile ilgili olarak Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Etkin Plastik’te inceleme gezisinde bulundular.

 

         Etkin Plastik fabrika müdürü Adnan Devlet'in karşıladığı Ülkemlilere Gıda Ambalaj Sorumlusu İlhan Akkayalı ve Boya Bölümü Üretim Sorumlusu İbrahim Kızmaz anlatımları ile eşlik etti.

 

        Yetkililer,1999 yılında plastik enjeksiyon kalıbı imalatı yaparak üretime geçen fabrikanın 2000 yılı başında plastik enjeksiyon üretim tesislerini kurarak plastik ambalaj kapları üretimine başladığını,2012 yılı Nisan ayından itibaren yeni tesisinde tam kapasiteyle çalışmaya devam ettiğini, tesisin 14.700 m²'si kapalı olmak üzere toplam 36.000 m² alanda kurulmuş olduğunu belirttiler.

 

        Fabrika içinde hammadde üretiminden plastik kova üretimi ve gıda ambalajı üretimine kadar geçen süreçleri tek tek öğrencilerle paylaşan Boya Bölümü Üretim Sorumlusu İbrahim Kızmaz; Rusya, Polonya, İngiltere, Özbekistan ve İtalya gibi ülkelere de kalıp ihracatı yapıldığını söyledi. Öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Kızmaz müşteri taleplerinin göz önünde bulundurularak yuvarlak ambalaj kapları için Off-set baskı makinaları bulunduğunu söyleyerek makineleri gösterdi.

 

        Gıda Ambalaj Sorumlusu İlhan Akkayalı özel, kapalı, havalandırma sistemli ve temiz bir alanda çalışmalarını sürdürmekte olup, üretim için gerekli hammadde, merkezi besleme sistemi ile el değmeden makinelere gönderildiğini, bu yöntemle hammadde hijyeni sağlandığını, kullandıkları tüm hammaddelerin A.B.D Gıda ve İlaç Dairesi ( Food & Drug Administration) (FDA) kurallarına uygun tamamen geri dönüştürülebilir malzemeden oluştuğunu açıkladı.

 

        Ülkem Koleji Sosyal Bilgiler Zümre Başkanı İpek Gücüyen öğrencilerin fabrika üretim tesislerinin ülke ekonomisinde katkılarını uygulamalı olarak görme imkânı sağlayan Etkin Plastiğe teşekkür ederek, uygulamanın dersi pekiştirdiğini belirtti.